Írások

Szántó Piroska - egy felfedezésre érdemes festő

Szántó Piroska - egy felfedezésre érdemes festő

Illusztrátor-grafikus vagy festő? A rendszerváltás előtti kultúrpolitika kegyeltje, vagy a tűrt kategóriába száműzött művész? Író vagy festő? Ismerkedjünk meg Szántó Piroskával, akire az előbbiek mind igazak és akinek élete maga volt a XX. század tükre!

Szürrealizmus az Európai Iskola művészetében

Az Európai Iskola és a szürrealizmus

A II. világháború után alakult egy csoport, melynek célja a modern stílusirányzatok, azon belül is főleg a szürrealizmus ápolása volt. Sikerre tudta-e vinni ezt az elképzelést? És miért csak három évig működött? Az Európai Iskoláról dióhéjban.

Rozgonyi László festmény

A mostohagyermekek

Van nyolc művész, akinek képei a nagyközönség elől szinte teljesen el vannak zárva. Időszaki kiállításokon, hébe-hóba egy gyűjtemény, vagy korszakot felölelő kiállítás bemutatásakor találkozni csak velük. Mégis ők tették Szentendrét a festők városává. Mi lehet, lehetett az oka az elzártságnak? (Éveken át voltak indoklások, kifogás- és helykeresés - hitte is az ember, meg nem is.)

Vajda Lajons festmény

Világok között - a szentendrei Vajda kiállítás margójára

Nehéz Vajda Lajosról, az "absztraktok szentjéről" - ahogy később nevezték - írni. Még nehezebb a műveiről: kevés olyan meghatározó XX. századi művész volt, akinek műveit és életét ennyi kutatás választotta volna témájának. Miben rejlik a vonzereje? És mit lehet - ha lehet egyáltalán - még hozzátenni? Vajda Lajosról szubjektíven szól ez az írás.

Tóth Antal művészettörténész kiállítás megnyitója

Kiállítás megnyitó

Tóth Antal művészettörténész megnyitó beszéde, mely a Háromhét Galériában nyílt kiállításom alkalmából hangzott el.

Lukács Zsófia művészetpedagógus

Tiszta gondolatok

Lukács Zsófia művészetpedagógus osztja meg gondolatait a képeimről, és azokról az érzelmekről, amik festményeim láttán indukálódtak.

Galla Zoltán